امروز: ۱۴۰۲/۳/۱۱

تابلو سازی و انواع آن

 

 

تابلو سازی و انواع آن

تابلو سازی

یکی از موارد مهم وبسیار کاربردی برای دیده شدن تابلو سازی است. بسیاری از تابلوهایی که در سطح شهر مشاهده می کنیم به صورت نامنظم طراحی شده اند و مفهوم خاصی را منتقل نمی کنند. گاها دیده می شود که نام تمام اجناس بر روی تابلو طراحی شده است که کاملا غیر حرفه ای است.

تابلوی شما علاوه بر اینکه باعث شناسایی شما در منطقه می شود یک تبلیغ بسیار ویژه مناسب برای شماست که باعث هرچه بیشتر و بهتر دیده شدن شما می شود. حال هرچه تابلوی شما شکیل تر، خوش ساخت تر و گیرا تر باشد تأثیر و پیامد بهتری نیز برای شما خواهد داشت. پس باید دقت کرد تا با هزینه ای منطقی بهترین طرح و نوع ساخت تابلو را انتخاب کرد تا نتیجه دلخواه شما بدست بیاید.

 

تابلو سازی و انواع ان

 

انواع تابلو سازی و کاربرد هر یک از آنها

 

استیل:

بخاطر طرح و ساختهای جدیدتر و زیباتر هرگز از مد نیفتاده و هنوز بسیاری طرفدار تابلو استیل می باشند

از این نوع از تابلو سازی بیشتر برای حک کردن نام مجموعه و قراردادن آن در جلوی در ورودی استفاده می شود. یکی از رایج ترین انواع تابلو هستند که برای این کار استفاده می شوند.

این تابلو ها می توانند قابدار و یا ساده باشند. می توان متن مورد نظر را روی آنها حک کرد و یا حروف را روی پلکس برش زد و روی استیل قرار داد. خود استیل نیز می تواند طلایی و یا نقره ای باشد.

مزیتی که این تابلو نسبت به تابلو چلنیوم دارد این است که در قطر قلم های زیر 5 سانت ساخت چلنیوم بسیار سخت است. اما در ساخت تابلو استیل این محدودیت به حدود 3 سانت کاهش یافته است. تابلو استیل با استفاده از دستگاه ها و تجهیزات خاص و پیشرفته ساخته می شود، بدین جهت است که محدودیت کمتری نسبت به دیگر تابلو ها دارد.

 

تابلو سازی و انواع آن2

 

چلنیوم:

اگر بخواهیم در خصوص انواع تابلو سازی صحبت کنیم. مهم ترین گزینه مربوط به تابلو چلنیوم بوده که می توان آن را به عنوان یکی از پر طرفداران ترین انواع تابلو سازی معرفی نمود. این تابلو ها با توجه به این که انواع گوناگونی دارند می تواند سلایق و ایده های مختلفی را در بر بگیرند

در این نوع تابلو حروف به شکل برجسته ساخته می شوند و در آنها نور کار می شود و می توانند روی هر سطحی قرار بگیرند و نمای زیبایی را ایجاد کنند. این حروف از یک سطح پلاستیکی با رنگ دلخواه و لایه ای چلنیوم با قابلیت انتخاب رنگ ( نقرهای، طلایی، مشکی و سفید) در محیط آن تشکیل می شوند. در این نوع تابلوسازی می توان زیر حروف یک نور اضافه هم قرار داد تا باعث بهتر دیده شدن و جذاب تر شدن تابلو چلنیوم شود.

 

تابلو چلنیوم پلکسی دوبل

اینگونه تابلوها از جنس پلکسی گلاس و دور تا دور چلنیوم و با پلکسی اضافه در روی کار از جنس پلکسی در رنگ های متنوع قابل اجرا خواهد بود. البته رنگ مشکی معمولا برای این نوع کار کاربرد بیشتری دارد. تابلو های برجسته چلنیوم پلکسی دوبل قابل اجرا بر روی انواع کامپوزیت ، سنگ ، چوب ، MDF ، PVC و… میباشند. این تابلوها به علت داشتن حاشیه نورانی و مرکز تیره نمای خوبی هم در روز و هم در شب حتی از فواصل دورتر خواهند داشت.

 

 

تابلو سازی چاپی:

 

فلکس (بدون نور):

کسانی که اهل تنوع در طرح تابلو سازی خود هستند می‌توانند با خاطری آسوده،تابلو فلکسی فیس را سفارش دهند و در هر زمانی که دلشان خواست، طرح رویه‌ی آن را عوض کنند. این نوع تابلو همانند تابلو فلکس می باشد با این تفاوت که از لحاظ چاپ، جنس و رنگ از کیفیت بالاتری برخوردار است. در این نوع تابلو هم هیچ محدودیتی از لحاظ طرح و رنگ وجود ندارد.

در این تابلو فلکس بر روی شاسی آهنی و قاب ورق گالوانیزه سوار می شود تابلوسازی فلکسی به گونه‌ی طراحی شده است که رویه‌ی فلکسی آن به راحتی تعویض می‌شود. همچنین می توان روشنایی آن را با پروژکتوری که از بیرون نصب می شود تأمین کرد.

 

فلکس (نور از پشت):

در این تابلو هم از پوشش فلکس روی تابلو استفاده می شود، با این تفاوت که قاب آن دارای عمق بیشتری است و قابلیت قرارگیری لامپ های مهتابی یا SMD را داراست که باعث دیده شدن بهتر و جلب توجه می شود. این نوع تابلو یکی از پر طرفدارترین انواع تابلوست. این مدل تابلو سازی ، توانایی عبور نور را از خودش دارد، به همین دلیل یکی از گزینه های مناسب در انتخاب نوع تابلوسازی می‌باشد

 

بنر:

این نوع تابلو سازی ساده ترین نوع تابلوست که شامل: اسکلت فلزی، چاپ بنر، پروژکتور (نصب از بیرون) و نصب می باشد. در این تابلو به علت انجام چاپ با دستگاه شما می توانید هر طرح و رنگی را در تابلو خود داشته باشید و بدون محدودیت به انتخاب طرح مورد نظر خود بپردازید. در چاپ بنر می توان از چاپ های مختلف با کیفیت های مختلف استفاده کرد و همچنین جنس خود بنر و ضخامت آن نیز دارای تنوع است که بسته به بودجه و نظر شما قابل تغییر است.

 

بک لایت:

این نوع تابلو ها تابلوهای فضای بسته ( indoor ) می باشند که از لحاظ کیفیت نمایش تصویر بسیار عالی هستند و جلوه بسیار زیبایی به محیط کاری شما می دهند. این تابلو ها به طور معمول دارای قاب هستند که از پشت تصویر نور به کار تابیده می شود و به علت کیفیت بالای تصویر خروجی بسیار خوبی دارند. بنا به درخواست شما می توان قاب کار را حذف کرد و از ۴ پایه با روکش آلومینیوم و استفاده از شیشه به جای طلق برای استحکام کار، تابلوی بک لایت خاصی ساخت. برای ایجاد نور هم می توان از لامپ های مهتابی و هم لامپ های SMD استفاده کرد. برای قاب دور تابلو هم می توان از جنسهای (چوب، آلومینیوم و پلکس) استفاده کرد. در این نوع تابلو هم به مانند تابلو های ذکر شده هیچ محدودیتی در انتخاب طرح و تصویر وجود ندارد.

 

حکی:

شاید یک دست نوشته و یا یک حکاکی روی سنگ یا چوب بالاترین نوع تبلیغ در بین بازاریان زمان های گذشته ایران و سایر نقاط جهان بود.اما در حال حاضر این تابلوهای تابلو های کوچکی هستند که روی دیوار نصب می شوند و به عنوان تابلوهای راهنما استفاده می شوند.

 در ساخت این تابلوها از شیشه به عنوان و زمینه اصلی و قاب از جنس پلکس برای قراردادن نوار های LED استفاده می شود و متن مورد نظر روی آن حک می شود. برای نوردهی هرچه بیشتر در این تابلو از هر چهار وجه به آن نور تابیده می شود. باید توجه داشت که طرحی که در این تابلوها پیاده می شود تک رنگ خواهد بود.

 

پلاستیک:

همانند تابلوهای چلنیوم در این نوع تابلو سازی هم از حروف برجسته استفاده می شود با این تفاوت که برای ساخت حروف از لبه چلنیوم استفاده نمی شود و کل حروف از پلاستیک ساخته می شوند که این کار باعث روشنایی بیشتر تابلو و نورانی تر شدن حروف می شود.

 البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که این امر خوانایی حروف را زمانی که از کنار به آنها نگاه می کنید کاهش می دهد. در این نوع تابلو برخلاف حروف چلنیوم می توانید هر رنگی را برای لبه کار حتی برخلاف رنگ حروف انتخاب کنید. برای زیر سازی تابلو هم می تواند از هر متریالی استفاده کرد.

 

فلزی:

این نوع تابلو سازی هم باز هم مبتنی بر ساخت حروف به صورت برجسته هستند به مانند حروف برجسته چلنیوم و پلاستیک با این تفاوت که در این حالت حروف نمی توانند از خود نور را عبور دهند و کاملا از فلز ساخته می شوند. در این نوع حروف به دلیل فلزی بودن حروف برای نصب آنها بر روی سطح از پایه هایی استفاده می شود که به سطح پیچ می شوند. این پایه ها فاصله ای را ایجاد می کنند که می توان از این فضا برای قرار دادن لامپ های LED و نوردهی استفاده کرد. اگر نمی خواهید نور دهی داشته باشید و این فاصله هم برای شما ناخوشایند است می توان از حروف فیزی نر و ماده استفاده کرد تا حروف کاملا روی سطح قرار بگیرند.

 

رینگی:

این نوع از تابلو سازی نیز با استفاده از حروف برجسته انجام می گیرد. در این مدل از تابلو حروف ترکیبی از پلاستیک و فلز هستند. بدین صورت که همانند حروف فلزی حروف از فلز ساخته می شوند ولی یک لایه پلاستیک هم نیز در حروف کار می شود که باعث ایجاد فضا برای عبور نور می شود.

 به این صورت شما هم زیبایی کار فلزی را در کارتان خواهید داشت و هم زیبایی و روشنایی رنگ را. این تابلو یک تابلو خاص به حساب می آید و بسیار شکیل و زیبا خواهد بود. همچنین شما می توانید نور دهی را از زیر حروف هم داشته باشید و یا از حالت نر و مادگی استفاده کنید و فاصله زیر حروف را پوشش دهید. در این نوع حروف می توانید علاوه بر اینها از یک لایه پلاستیک در قسمت زیر حروف استفاده کنید که باعث می شود تا نوری که از زیر حروف ساطع می شود بسیار زیباتر و چشم نوازتر باشد.

 

تابلو سازی و انواع ان

 

تابلو چلنیوم و تابلو استیل از جمله پرطرفدارترین تابلوها در نزد مشتریان می‌باشد که با توجه به نوع نیاز شما و بودجه‌ای که برایش درنظر گرفته‌اید، می‌توانید یکی از آنها را سفارش دهید. لازم به یاد آوری است بیش از 50 مدل  تابلو حروف برجسته جهت استفاده در تابلو های تبلیغاتی از جنس انواع استیل ،پلاستیک ،چلنیوم ،لترمکس ،فلز ،آبکاری کروم متناسب با انواع سلیقه ها و در رنج قیمت های متفاوت در تابلوسازی اندیشه آفتاب قابل ساخت وعرضه میباشد.