امروز: ۱۳۹۸/۶/۳۱

 

 

تابلوسازی از طراحی تا اجرا

 

 در این مقاله سعی شده تمام مراحلی که در ساخت یک تابلوی تبلیغاتی از سوی تابلوساز طی می شود ارائه شود لطفا تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

 

طراحی، مرحله نخست در تابلوسازی

 

در مرحله نخست طراحی تابلو سازی باید حروف یک تابلو در برنامه کرل دراو (coreldrow) و یا اتو کد (autocad) با توجه به جزییاتی نظیر فونت، اندازه و یا ضخامت طراحی گردد.

 

دومین مرحله در  تابلوسازی برش پلکسی گلس

 

بعد از اینکه مرحله طراحی به خوبی اجرا شد باید طرح مورد نظر بر روی جنس پلکسی گلس (plexi glass) لیزر و برش گردد. پلکسی گلس دارای رنگهای مختلف است و دارای تنوع رنگ خوبی می باشد.

 

البته در تابلوسازی حروف برجسته وکیوم با استفاده از فناوری ترمو فرمینگ می توان ورق پلکسی را حجیم نمود مانند نمونه زیر

 

 

تابلوسازی ,تابلوساز ,تابلو سازی

حجیم کردن تابلوسازی با استفاده از فناوری ترمو فرمینگ

 

 

مرحله سوم یعنی چسباندن لبه چلنیوم به پلگسی

 

بعد از اینکه طرح مورد نظر خود را به وسیله دستگاه لیزر برش دادیم به مرحله سوم یعنی مرحله چسباندن لبه چلنیوم به پلگسی است. اگر در نظر دارید که از دستگاه چلنیوم ساز بهره بگیرید توجه کنید که تمام مراحل خم کردن ، قوس و شیار بروی لبه چلنیوم به وسیله دستگاه به صورت کامپیوتری طبق فایل طراحی شده انجام شود . پس از آماده شدن لبه حروف و لبه تابلو سازی چلنیوم آن را بروی میز آهنی با آهنرباهای مخصوص ثابت و جذب یکدیگر می کنند و با چسب ۱۲۳ و اسپری لبه چلنیوم را به پلکسی می چسبانند.

 

تابلوسازی ,تابلو سازی ,تابلوساز

 

 

 

اجرای زیر سازی حروف در تابلوسازی 

 

پس از ایجاد حروف تابلو نوبت زیر سازی این حروف است که برای اینکار از ورق های پی وی سی pvc با ضخامت های مختلف بهره می گیرند که اندازه های این ورقها از اندازه های متفاوتی برخوردار است.

 

این ورقها در برابر آب، آفتاب، گرما و سرما مقاوم هستند و تغییر حالت نخواهد داد و به همین منظور برای زیرسازی تابلو سازی حروف برجسته خیلی کاربرد دارد. حروف برجسته ساخته شده بروی ورق پی وی سی قرار گرفته و دور آن را خط کشی مینمایند و به وسیله دستگاه cnc برش خورده به نحوی که در درون چلنیوم زیر نوار گردگیر به آسانی گذاشته شود.

 

 

تابلوسازی ,تابلو سازی ,تابلوساز

برش ورق pvc به وسیله دستگاه cnc

 

 

چند بعدی بودن نمای تابلوسازی

 

بعد دادن به نمای تابلو تبلیغاتی فروشگاه و یا مغازه در تابلو سازی یکی از بهترین ایده‌هایی است که توانسته تاثیرات فوق‌العاده مثبتی را در دید و تفکر مخاطب قرار دهد به همین دلیل تاکنون متقاضیان زیادی را به خود جلب کرده است.

 

نمونه ی اجرا شده توسط تابلوسازی اندیشه آفتاب از بعد دادن به زمینه تابلو ( نمای تابلو ) را در عکس زیر ملاحظه مینماید.

 

تابلوسازی ,تابلو سازی ,تابلوساز

چند بعدی بودن نمای تابلوسازی

 

 

 

اجرای نورپردازی در تابلوسازی

 

نورپردازی یکی از ضروری‌ترین و کاربردی‌ترین آپشن‌های ساخت تابلو می‌باشد،به عنوان مثال در تابلوهایی مانند چلنیوم و یا حروف برجسته، از لامپ‌های ال ای دی و اس ام دی استفاده می‌کنند.این نوع لامپ‌ها پررنگ و با‌کیفیت می‌باشد و به همین دلیل جزء لاینفک در تابلوسازی به شمار می‌آید. طراحی و نحوه قرار دادن این لامپ به گونه‌ای می‌باشد که کوچکترین بی‌نظمی در آنها دیده نمی‌شود. جهت‌هایی که این نورها ایجاد می‌کنند از اهمیت بسزایی برخوردارند و باعث می‌شوند که تابلوی شما در شب هم به صورت ویژه‌ای دید داشته باشند . نورپردازی نقش بسیار مهمی را در تابلوسازی ایفا می‌کند و همواره یکی از مهمترین و کاربردی ترین مسائل در تابلوسازی به شمار می‌آید شاید اصلی‌ترین دلیل جذب مردم به این قبیل تابلوسازی‌ها به دلیل نورپردازی حرفه‌ای در تابلوهای تبلیغاتی ‌باشد. بنابراین نور نقش بسزایی را در تابلوسازی ایفا می‌کند . در واقع آنچه باعث خیره شدن و توجه به یک تصویر می‌شود، در قدم اول نورپردازی آنست و بعد طرح. گاها پیش آمده که در تابلوسازی هایی، زحمت بسیاری برای طرح آن کشیده شده، ولی به دلیل عدم توجه به نورپردازی مناسب تابلوسازی ، بسیار کم توجه بوده و عملکرد خوبی نداشته و در نهایت، نتیجه دلخواهی نیز گرفته نشده است. بنابراین نور بحث اصلی در تابلوسازی می‌باشد.

 

 

تابلوسازی ,تابلو سازی ,تابلوساز

 

 

امروزه در انواع تابلوها خصوصا تابلوسازی فلکسی، تابلوسازی چلنیوم و تابلوسازی لایت باکس، نورپردازی‌ها از طریق لامپ‌های SMDیا LED صورت می‌گیرد. البته قابل ذکر است که هنوز هم از مهتابی در برخی از تابلو سازی های لایت باکس و یا فلکسی استفاده می‌کنند، منتها مهتابی به دلیل نور پایین و خطر سوختگی در کوتاه مدت، کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرد و بیشترین استفاده را لامپ‌های LED به دلیل روشنایی بیشتر دارند. به طور کلی نورپردازی در جلوه بخشیدن به تابلوسازی تاثیر فوق‌العاده‌ای می‌گذارد که بسیار حائز اهمیت است.

 

 

تابلوسازی ,تابلو سازی ,تابلوساز

نورپردازی‌ها از طریق لامپ‌های SMD

 

انتخاب رنگ زمینه  در تابلوسازی

 

انتخاب رنگ مناسب و زمینه‌های زیبا و بی‌نظیر باعث می‌شود که تابلوسازی شما جلوه‌ی زیبا و دیدنی داشته باشد. رنگ‌آمیزی بعد از نورپردازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است .

 

 

تابلوسازی ,تابلو سازی ,تابلوساز

 

 

 

 

از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.