امروز: ۱۳۹۹/۴/۲۰

آموزش تابلوسازی

 

 

آموزش تابلوسازی تابلو چلنیوم

 

تاریخچه چلنیوم:    

 

تابلوسازی تقریبا در سال ۲۰۰۰با استفاده از آلومینیوم ساخته شد که در طی مراحلی از تولید، آن را به شکل فلز استیل در آوردند،که از همان دوران تا به اکنون تنها با اندکی تغییرات مورد کاربرد قرار گرفته است.

 

تابلوهای  تبلیغاتی  چلنیوم در مقابل سرما وگرما مقاوم بوده ودچار تغییر شکل نمی شوند و در عین حال از زیبایی خاصی برخوردارند. لبه تابلوهای تبلیغاتی چلنیوم را با اسفنج  جوری می سازند که مانع ورود گردو غبار به داخل  حروف شود. روی کار نیز یک لایه  محافظ نایلونی قرار دارد ،که تا انتهای کار بر روی تابلوها می مانند تا در حین کار هیچگونه خط و خشی به کار وارد نشود و در پایان کار نصاب باید لایه محافظ را بردارد.در غیر این صورت اگر این لایه روی کار بماند بر اثر نور آفتاب روکش به صفحه چسبیده ودیگر جدا نخواهد شد.

 

خصوصیات حروف چلنیوم:

 

حروف چلنییوم یکی از تبلیغات زیبا و منحصر به فرد وقدرتمند  شما می باشد  این حروف با روشنایی بسیار زیاد و دیدی عالی برای معرفی کردن محصولات شما ، فروشگاه و یا شرکت شما در محل کسب کار ، بازار، خیابان یا محله شما خود نمایی می کند 

تجربه ثابت کرده کسانی که در امر تبلیغات زیبا وشیک  دقت وضرافت بیشتری از خود نشان می دهند. درآمدی تساعدی تری نسبت به  همکاران خود خواهند داشت

 

انواع ورق چلنیوم:

 

ورق های چلنیوم در سایزهای ۷, ۹ و ۱۱ سانتیمتری با رنگهای جیوه ای (چلنیوم نقره ای ) ،میرور (چلنیوم طلایی) و چلنیوم مشکی در بازار موجود است.

 

ابزارهای مورد استفاده برای ساخت حروف:

 

قیچی آهن بر ( برای برش لبه چلنیوم )

 

متر نواری ( برای اندازه گیری حروف و همینطور لبه )

 

تیغ فویل بر ( شیار کشیدن به قسمت های زاویه دار برای خم شدن صاف لبه )

 

استوانه در اندازه های مختلف ( حالت دادن به قسمتهای قوس دار حروف )

 

سوهان ( شیار زدن به لبه چلنیوم )

 

در اینجا مراحل ساخت  حروف را به اختصار قرار دادیم:

 

گام اول آموزش تابلوسازی -  ترسیم طرح مورد نظر:

 

آموزش نصب و کرک CorelDraw

معرفی محیط های کاری نرم افزار

 آموزش ترسیم انواع اشکال استاندارد

 آموزش ترسیم انواع اشکال آماده

 آموزش ترسیم و سایزبندی متن

 

گام دوم آموزش تابلوسازی -  ساخت حروف برجسته :

 

معرفی ابزار و مواد مورد نیاز

آموزش ساخت میزکار مخصوص

 برجسته سازی حروف قسمت اول

برجسته سازی حروف قسمت دوم

 

اموزش تابلوسازی

 

گام سوم آموزش تابلوسازی -  نور پردازی تابلو چلنیوم :

 

آشنایی با مفاهیم ولتاژ، جریان و توان

 آشنایی با مبانی ال ای دی های نواری

 مشخصات فنی و ایمنی ال ای دی نواری

 آموزش برش و نصب ال ای دی نواری

نحوه انتخاب منبع تغذیه مناسب

 

گام چهارم آموزش تابلوسازی -  نصب حروف برجسته :

 

آموزش نصب حروف برجسته بر روی PVC

آموزش نصب PVC بر روی کامپوزیت

 محاسبه متراژ طرح جهت قیمت گذاری

 

تفاوت لترمکس با چلنیوم:

 

تابلو حروف برجسته لترمکس همچون چلنیوم از یک رویه ویک لبه ساخته میشود و در هر دومورد بعداز لبه کاری و برجسته نموده رویه برای نور پردازی از زیر سازی pvcهشت یا ده میل و ال ای دی smdاستفاده میگردد و تنها تفاوت چلنیوم ولترمکس لبه آن خواهد بود در هر دو مورد لبه از جنس آلومینیوم استفاده شده ولی در لترمکس دو شیار پلاستیکی بر روی لبه آلومینیومی تعبیه گردیده که باعث میشود نور از این شیارها انتشار پیدا کند .

 

لامپ اس ام دی:

 

SMD مخفف Surface Mount Device = قطعات نصب شده روی سطح قطعه ای که بدون پایه است و روی برد مونتاژ سطحی ، لحیم شده است را SMD می گویند . فایده این روش این است که سازنده خواسته دستگاهی بسازد که دردسر های تعمیر را نداشته باشد و قابلیت تعمیر ندارند و کل برد باید عوض بشود و یا دستگاه دور انداخته شود . چون منطق غرب و دنیای صنعتی نمی پذیرد که وقت و زمان ارزشمند صرف تعمیراتی شود که واقعا لزومی ندارد ، چون کل برد را می توان با هزینه کمی تعویض کرد .

 

اموزش تابلوسازی

 

مراحل نصب حروف:

 

ابتدا یک پلات در ابعاد واقعی از متن حروف چلنیوم طبق طرح اولیه تهیه و آن را روی محل مورد نظر نصب کرده سپس PVC را روی طرح قرار داده و با پیچ در جای خود محکم نمائید، پس از نصب همه پی و سی ها سیم لامپ های اس ام دی را با سوراخ کردن محل های لازم به پشت کار منتقل کرده و مراحل تقسیم جریان انجام میشود، لازم بذکر است که لامپ های SMD هم دارای قطب مثبت و منفی بوده و باید کلیه سیم های مثبت با هم و سیم های منفی با یکدیگر سری شوند، در کل پس از تست روشنایی، حروف برجسته چلنیوم بر روی PVC قرار گرفته و با پیچ های کوچک بهم متصل می گردند.

 توجه به جزئیات و ریزه کاری ها از اصول هر کار شیک و موفق است. خصوصاً در حرفه پراهمیت و هنری تابلو سازیسازی که بی سلیقگی و شتابزدگی؛ چهره یک شهر را تحت تاثیر قرار میدهد؛ هر چند جزئی؛ اما حقیقت این است که تابلو سازی سازان نقش خیلی پراهمیتی در چهره هر شهر ایفا می نمایند.بنابراین در ساخت حروف برجسته چلنیوم دقت نمائید به شکلی متریال چلنیوم را دور حروف کاور کنید که لبه های انتهایی حروف (محل اتصال ابتدا و انتهای نوار چلنیوم در هر قسمت) از دید مستقیم پنهان باشد.معمولاً استاد کاران چلنیوم این تلاقی را در قسمت بالایی و نقاط کور حروف، جایی که براحتی قابل مشاهده نباشد تعبیه می کنند. (از ریزه کاری های چلنیوم مورد دیگر، مکان و سایز پیچ های بکار رفته جهت اتصال حروف چلنیوم است که استفاده از پیچهای ریزتر و تا حد ممکن همرنگ جلوه بهتری به تابلو سازی چلنیوم شما خواهد داد ).

 

اموزش تابلوسازی

 

 

انتخاب ترانس مناسب :

 

ترانس های ۳۰۰ وات معمولا ۳۳۰ الی ۳۵۰ عدد SMD

 

۴۰۰ وات بین ۴۳۰ الی ۴۵۰ عدد SMD

 

ترانس ۵/۱۲ آمپر بین ۱۲۰ الی ۱۵۰ عدد SMD

 

۳/۸ بین ۹۰ ال ۱۰۰ عدد SMD

 

۵آمپر ۶۰ عدد SMD

 

روشن خواهد کرد.

 

هرگز نباید بیشتر از این تعداد را به ترانس وصل نمود ،شاید در ابتدا و روزهای اول ظاهرا مشکلی پیش نیاید امـا در طول چند هفته باعث فشار مضاعف بر روی ترانس و سوختن آن می گردد!! (علت اصلی سوختن لامپ های SMD در تابلو سازی ها )

 

نکته مهم:

 

 نکته ای که گفتن آن مهم می باشد این است، که در برخی موارد شاید این تصور بشود که مثلا به یک ترانس ۳۳ آمپر، می شود ۴۰۰ عدد SMD و یا ۳۸۰ عدد وصل شود.در جواب باید بگویم بله، این امکان وجود دارد ولی کاملا اشتباه و غیر فنی می باشد.چرا که میزان جریان و بار مصرفی در مدار تابلو ها تحت فشار قرار می گیرد و پس از مدتی حتما دچار مشکل می شود که یا با سوختن ترانس و …. همراه می شود.